En

Presserum

Ekko Shortlist Awards

09. November 2016

Prominente filmfolk har talt: Her er de nominerede til Ekko Shortlist Awards 2016

Prominente filmfolk har talt: Her er de nominerede til Ekko Shortlist Awards 2016

70 film og filmfolk skal kæmpe om 13 priser, når Ekko Shortlist Awards uddeles den 26. november 2016. Den prominente jury er nu klar til at offentliggøre de nominerede, hvor man finder garvede skuespillere som Karen-Lise Mynster og Steen Stig Lommer side om side med helt unge talenter som Victoria Carmen Sonne og Elliot Crosset Hove.

Efter ugers intenst filmkigning er juryen for Ekko Shortlist Awards 2016 klar med nomineringerne. Juryen, der består af prominente filmfolk som blandt andre David Dencik, Tuva Novotny og Rasmus Heisterberg, har udpeget præstationer i alt fra skuespil og instruktion til klipning, scenografi og manuskript, fra de kortfilm, der i løbet af året er blevet lagt op på Ekko Shortlist. 

Og de nominerede er…

Tre film har lagt sig i spidsen med hver fem nomineringer: Sorte måne og Sia fra Den Danske Filmskole og Skyld fra den alternative filmuddannelse Super16. Alle tre film opbygger deres helt eget univers og er markante visuelle oplevelser, der peger i nye retninger for dansk film.


Prisen for bedste kvindelige skuespiller bliver en dyst mellem de garvede Sarah Boberg og Karen-Lise Mynster, de unge talenter Julie Christiansen og Victoria Carmen Sonne samt et næsten helt ubeskrevet blad: Helle Halsboe.

I den mandlige skuespilkategori får stortalentet Elliot Crosset Hove mulighed for at gentage sin triumf fra sidste år, hvor han vandt denne pris. Han er oppe imod Steen Stig Lommer, svenske Magnus Krepper, den unge Nicolas Wang Wollesen og Rudi Køhnke.

I kappestriden mellem uddannelsesstederne er Den Danske Filmskole i år suveræn med hele 23 nomineringer. Super16 og The Animation Workshop i Viborg har hver fem nomineringer, 18 Frames i Odense har fire nomineringer, mens Kbh Film & Foto Skole har tre.

 

Se hele listen over nominerede film nederst i denne pressemeddelelse. 

 

Afstemningen kan begynde

Nu er det op til publikum, hvem der skal vinde priserne ved årets største prisfest for filmtalenter. Selvom enkelte af de nominerede skuespillere er velkendte navne, så er alle filmene instrueret og produceret af talenter, der kan kickstarte karrieren med en Ekko Shortlist Award. 

Juryen har nomineret 5 præstationer i 11 kategorier. Der udover er de 15 film, der har klaret sig bedst på listen i løbet af året, i spil om Publikum Prisen, som publikum bestemmer, og Shortlist Prisen, som juryen bestemmer vinderen af. Med sidstnævnte følger en check på 25.000 kr. som er sponsoreret af Blockbuster. 

Afstemningen foregår frem til mandag den 21. november kl. 12.00 via www.ekkofilm.dk/shortlist

Billetter til prisfesten den 26. november på Bremen Teater kan købes via Billetlugen: http://burl.nu/0prabg

Ekko Shortlist Awards 2016 er sponsoreret af Blockbuster og støttet af Det Obelske Familiefond og Det Danske Filminstitut

 

Med venlig hilsen

Have Kommunikation

 

For mere information kontakt venligst

Viktoria Skovhus, viktoria@have.dk, 4076 8492

 

Ekko Shortlist Awards


Dato: Lørdag den 26. november 2016
Tid: kl. 20.00 (dørene åbner kl. 19.00)
Sted: Bremen Teater i København

Vært: Lasse Rimmer
Efterfest: DJ Gul m.fl.
Billetter til arrangementet koster 110 kr. plus gebyr
 

Nominerede til Ekko Shortlist Awards 2016

Shortlist Prisen og Publikum Prisen

– nomineret af Shortlist-brugerne

 

Den fremmede

Instr. Aske Bang

Prod. Rikke Lassen / Den Danske Filmskole

 

Den sidste

Instr. Ivan Elmer

 

Et gensyn

Instr. Marianne Hansen

Prod. Katrine Brandt / Wisdom Bell Productions / Filmværkstedet

 

Et lift

Instr. Milad Avaz og Michael Copeland Toft

Prod. Milad Avaz / Copenhagen Pictures

 

En vred mand

Instr. Jannik Dahl Pedersen

Prod. Annette Averhoff, 18Frames / FilmFyn / Odense Filmværksted

 

Genstart

Instr. Tonni Zinck

Prod. Pelle Folmer, 1606 ApS

 

Heksen

Instr. Ulla Varneskov

Prod. Burning Films / Aarhus Filmværksted

 

Hyp mine mænd

Instr. Oliver Tonning

Prod. Ves Møller Rasmussen / Pocket Square Pictures

 

Knust

Instr Mads Bo Nielsen / Medieskolerne

 

Mørke rum

Instr. Peter Ahlén Lavrsen

Prod. Kasper Dissing / Zentropa Productions2

 

Nattebarn

Instr. August Aabo

Prod. Asta Stuhr / Filmværkstedet

 

Nomansland

Instr. Karsten Geisnæs

Prod. Peter Gibbons / Gibbons & Geisnæs Film

 

Så se mig nu

Instr. Trine Nadia

Prod. Jeppe Wowk / 18 Frames / FilmFyn / Odense Filmværksted

 

Velkommen til paradis

Instr. Kristian Håskjold

Prod. Siri Bøge Dynesen / Flying Films

 

Rodløs

Instr. Kira Richards Hansen

Prod. Thomas Gammeltoft og Pelle Folmer / Gammeltoft ApS

 

 

Bedste Fiktion

– nomineret af juryen

 

Heaven

Instr. Josefine Kirkeskov

Prod. Andreas Hjortdal / Den Danske Filmskole

 

Rastløs

Instr. Asger Krøjer Kallesøe

Prod. Maja Dyekjær / Fago Film /New Danish Screen

 

Skyld

Instr. Heidrik á Heygum

Prod. Mikkel Kristensen / Meta Film / Super16 / Filmværkstedet

 

Sia

Instr. Annika Berg

Prod. Caroline Eybye / Den Danske Filmskole

 

Sorte måne 

Instr. Kasper Skovbøl

Prod. Claudia Saginario / Den Danske Filmskole

 

Bedste Dokumentar

– nomineret af juryen

 

Bad Boy Breathing

Instr. Jeppe Hansen

Prod. Søren Green / 1201

 

Easy

Instr. Theo Bat Schandorff

Prod. Theo Bat Schandorff / Everyday Project

 

Min far forfra

Instr. Nicoline Skotte Jacobsen / Den Danske Filmskole

 

Os der valgte mælkevejen

Instr. Eva Marie Rødbro

Prod. Rikke Lassen, Den Danske Filmskole

 

Pebbles at Your Door

Instr. Vibeke Bryld

Prod. Heidi Elise Christensen / Final Cut for Real / Filmværkstedet

 

Bedste Animation

– nomineret af juryen

 

Grandma’s Hero

Instr. Corentin Monnier og Ben Ozeri

Prod. Michelle Nardone / The Animation Workshop

 

Hakoili – Girl in a Box

Instr. Maremi Watanabe

Prod. Julie Rix / Den Danske Filmskole

 

Mellem væggene

Instr. Sara Jespersen Holm

Prod. Michelle Nardone / The Animation Workshop

 

The Shepherd 

Instr. John Henrik Muller og Lasse Rützou Bruntse

Prod. Michelle Nardone / The Animation Workshop

 

Untamed

Instr. Juliette Viger

Prod. Michelle Nardone / The Animation Workshop

 

Bedste kvindelige skuespiller

– nomineret af juryen

 

Julie Christiansen – Et lift

Helle Halsboe – Et liv

Victoria Carmen Sonne – Melon Rainbow

Sarah Boberg – Rastløs

Karen-Lise Mynster – Shiva

 

Bedste mandlige skuespiller

– nomineret af juryen

 

Magnus Krepper – Heaven

Steen Stig Lommer – Lykkens dør går udad

Nicolas Wang Wollesen – Mørke rum

Elliot Crosset Hove – Rastløs

Rudi Køhnke – Ødeland

 

Bedste Manuskript

– nomineret af juryen

 

Heaven – Emil Nygaard Albertsen, Alexandra Kristjansen og Josefine Kirkeskov  

Mellem væggene – Sara Jespersen Holm

Mor – Andrea Stief

Rastløs – Asger Krøjer Kallesøe

Søn – Kristoffer Kiørboe og Anton Carey Bidstrup

 

Bedste Fotografering

– nomineret af juryen

 

I mørke – Jasper Spanning

Sia ­ – Louise McLaughlin

Som engle vi falder – Clara Kokseby

Sorte måne – Catherine Pattinama Coleman

The German Widow – Kristian Marstal

 

Bedste Klipning

– nomineret af juryen

 

Pinde & Pistoler – Marc Louis Sutton og Kristian Håskjold

Skyld – Anna Heide

Sorte måne – Linda Man

Vore fædres sønner – Mik Stampe

Ødeland – Cathrine Odgaard

 

Bedste Scenografi

– nomineret af juryen

 

I stykker – Ana Luise Cunha

Mørke rum – Susse Riber og Anna Catherine Colber

Sia – Anne Catherine Colberg

Skyld – Barbara Hilduberg

Slip mine hænder – Oscar Pontén

 

Bedste Lyddesign

– nomineret af juryen

 

I stykker – Philip Nicolai Flindt

Sia – Thomas Arent

Skyld – Hans Christian Arnt Torp

Sorte måne – Sigrid D.P.A. Jensen

Zombiehagen – Jacob Davidsen

 

Bedste originale musik

– nomineret af juryen

 

Mørke rum – Halfdan E

Sia – Kristian Paulsen

Skyld – Janus Rasmussen

Som engle vi falder – Clara Kokseby

Sorte måne – Sophia Maj

 

Årets jury


Claus Christensen
chefredaktør

Tuva Novotny
skuespiller

David Dencik

skuespiller

Rasmus Heisterberg
Instruktør og manusforfatter

Mira Jargil

Instruktør

Anders Østergaard

Instruktør

Sturla Brandth Grøvlen

Fotograf

Morten Green

Tonemester

Mia Stensgaard

Production designer

Theis Schmidt

Klipper

Katrine Yde Hornstrup

Kritiker

Jakob Stegelmann

Tv-vært

Vælg projekt

1
1. th
9
99 lyserøde elefanter
A
AIR FRANCE KLM
Al Jarreau & Joe Sample
Alle for tre
Alle veje fører til Vojens
Aminas Breve
AMoC
Anden 25
Anders And & Co.
Anders Matthesen
André Rieu
ANIMOK
Anne Grete Rose
Anne Louise Hassing
ANNIE GET YOUR GUN
Art Nordic
Artbeat Prisen
AT ELSKE PIA
Avenue Q
Aveny-T
B
Ballerina
Barberen i Sevilla
Berrit Kvorning
Betty Nansen Teatret
BIG BANG musical
Black Rider
Blixenprisen
Bodilprisen
Bora Bora
BORG
Brorfelde Observatorium
Børnehjertefonden
Bådteatret
C
Carl Nielsen
Caroline Henderson
Change
CHESS
Chicago
Christian Bitz
Christian Have
City Singler
Concerto Copenhagen
Copenhagen Chamber Music Festival
Copenhagen Film Fund
Copenhagen Opera Festival
Copenhagen TV Festival
Copenhagen Winter Games 2017
CPH Culture
CPH STAGE
CPH:LITT
Creative Business Cup
CSB Island Entertainment
CSB Island Entertainment og PH Entertainment
CSR Awards
D
DanseDrømme
Dansekapellet
Dansk Danseteater
Dansk Filmskat
Dansk Folkehjælp
Dansk kunstnerråd
DARLING
Deluca Film
DEN ANDEN SIDE
DEN BEDSTE MAND
Den Dansk-Tyske Region
Den Gamle By
Den Hirschsprungske Samling
Den Lille Havfrue
Den Ny Opera Esbjerg
Den Nøgne Sandhed
DEN SKALDEDE FRISØR
Den Vestdanske Filmpulje
Dennis Knudsen
Det fede singleliv
Det Kongelige Teater
Det Ny Teater
Die Wikinger
Dirch
Dirch Passer Festival
Dirty Dancing
Discount Drama
Disney
Disney On Ice
Disneyland Paris
Disneys ALADDIN
DU FORSVINDER
Dukkepartiet
E
Efter Brylluppet
Ein Sommer In Dänemark
Ekko Shortlist Awards
Eliten
Emma og Julemanden
Empire Campus
En Chance Til
EN DU ELSKER
En Frygtelig Kvinde
En Kongelig Affære
EUTOPIA
Eventyrteatret
F
Festspillene i Bergen
Fjord&Bælt
FLASHDANCE THE MUSICAL
Flyvende Grise
Folketeatret
Folketeatret nørregade
Foreningen Danske Teaterjournalister
Fredericia Teater
Frederiksbergfonden
Frederiksbergmuseerne
Frederikssund Vikingespil
Fregatten Jylland
Frihedskampens Frednings- og Mindefond
Frivillighedens Dag
Frozen Summer Fun
G
Generation Handball
Geomuseum Faxe
Gerlev
Gibbons & Geisnæs Film
Globus Film APS
Godnat Albert
Grand Prix-sangbogen
Grease
Green Day’s American Idiot
Grøn Koncert
GUD TALER UD
Guldagergaard International Ceramic Research Center
H
Hammershus Fair Trade Concert
Hans Christian Andersen Literature Award
Hans Christian Andersen Litteraturpris
Have Kommunikation
Heartland Festival
Herlev Hospital
Herning Kirkes Drengekor
Hey Jude
Hjerteforeningen
Hodja fra Pjort
Horsens Ny Teater
Hotel Pro Forma
House of Fairytales
HÅBETS AKTIE
I
I blodet
I love musicals 2
Idealisten
Interactive Culture Explorers
INTO THE WOODS
Isbjørnen Prisen
J
Jagten
Jazzhus Montmartre
Jeg går i sort: Johnny Cash på dansk
JekYLL & HYDE THE MUSICAL
Job-Banken.nu
Joe Tech
JOURNAL 64
Jødisk Kulturfestival
Jørn Møllers Legepris
K
Kamoli FIlms
Karise Permatopia
Kaspar Rostrup
Klampenborg Galopbane
Klassefesten 3
KLINT
KLOKKEREN FRA NOTRE DAME - The Musical
Klovn Forever
Kongens Togt
Konstellationer
KONTRAST by Dennis Knudsen
Kronos Kvartetten
KulturERrhverv
KULTURHAVN
Kulturmødet
Kulturprinsen
Kvinden i buret
Københavns Middelaldermarked
L
Lars Hjortshøj
Lars Von Trier
Lauritzen Fonden
Legeskibet
Les Miserables (filmversion)
Lev Stærkt
Lighthouse X
LIZZIE
Losers United
Love Never Dies
Lykketrold Fundraiser
M
Made In Space
Made in Aarhus
Malk de Koijn
Maria & Mohammed
MARTYRMUSEUM
Min søsters børn i Afrika
Min Søsters Børn og guldgraverne
Miraklet
Mogens Dahl Kammerkor
More.Creative
Morten Ankarfeldt
Mosaiske.dk
Mungo Park Kolding
MusicalDanmark
Musikhuset Aarhus
Musikteateret Holstebro
Mænd & Høns
N
Naturama
n
new creations
N
NEXT ZONE
Nicolai Moltke-Leth
NIPS
Nordic Factory
Nordic Network
Nordisk Film Live
Nordisk Film Prisen
Nordiske Scenekunstdage
Nøddeknækkeren på Docken
Nørrebro Teater
O
Odense International Film Festival
Odin Teatret
Ofelia Plads
OFF 17
Off Off/Production
OFF16
Olsen Banden vender hjem
Os der elsker film
Out of Africa
Outdoor Sydfyn
Ove Sprogøe Prisen
P
Peter Mygind
PIVOT DANCE COMPANY
Publicistprisen
R
Radio24syv
Ragusa Blond
Rainy Days And Mondays
Revymuseet
RFK
Rolling Stones Teaterkoncert
Ronja Røverdatter
Roskilde Airshow
Rotary
S
SACRE
Samsung Live
Sangens Hus
Sanne Søndergaard
SARAH
Saturday Night Fever
Scenografidk
Secret Hotel
SEEBACH
SF film
SHREK - The Musical
Shu-bi-dua The Musical
Sigurd fortæller Danmarkshistorie
Skammerens Datter
Skive Kommune
Skovgaard Museet
Skulpturlandsby Selde 2017
SNE
Sostrup Slot og Kloster
Spoken Word Festival
SPRINGFESTIVAL
Spøttrup Borg
STEREO
Stevnsfortet
Stjernenykkerrevyen
Studenter-Sangforeningen
Svend Prisen 2016
Svend Prisen 2017
T
TEAM HURRICANE
Teater GROB
Teater Hund
Teater Katapult
Teater Reflektion
Teater Tugt
Teatret st. tv
Teatret ved Sorte Hest
THE COCKA HOLA COMPANY
The Danish Girl
The Lumen Prize 2017
The Murmur
The Night Manager
The One and Only Company
THE PRINCE OF EGYPT
THE SALVATION
The Sound of Music
The Standard
Thure Lindhardt
Ticket4
Tine Bryld
Tine Rehling
Tivoli Friheden
Toolbox Film
Tor Nørretranders
Trap Danmark
Tutankhamon - Graven og skattene
U
Udspring
UNDERCOVER
UNDERVERDEN
Universal Music
V
Viborg Kommune
Viborg Museum
Viborg på Toppen
W
Wallmans
WE WILL ROCK YOU
WELL COME
Wulffmorgenthaler
X
X Factor
Xperience Leadership
Z
Zentropa
Å
Åbne Scener
Årets Reumert
A
Aarhus 2017
Aarhus Teater